Baszar al-Assad, Baszar Asad (ur. 11 września 1965) - obecny prezydent Syrii.
Jego ojciec Hazef Asad był dyktatorem Syrii w latach 1971-2000. Hazef Asad szykował wcześniej na swego następcę starszego syna Bajsala, jednakże po jego śmierci w wypadku przeniósł nadzieję właśnie na młodszego Baszara, który z wykształcenia jest okulistą (studiował w Londynie). Po śmierci ojca 10 czerwca 2000 Baszar został jego następcą. Co prawda prawo syryjskie mówiło, iż prezydent musi mieć minimum 40 lat (Baszar miał wtedy niespełna 35), ale przepis ten zmieniono ad hoc. Młodszy Asad został prezydentem, a przedtem mianowano go generałem. Nie pełnił przedtem żadnych funkcji oficjalnych, ale podobno nadzorował politykę Syrii w Libanie.
Młody Asad jest przeciwnikiem wpływów USA w regionie. Podejrzewano go m.in. o wspieranie reżymu Saddama Husajna, ale nie jest to do końca pewne, zważywszy na zadawnioną rywalizację między Irakiem i Syrią. Asad prowadzi politykę zbliżenia z Rosją.
Ostatnio w czasie pogrzebu papieża Jana Pawła II w czasie wykonywania znaku pokoju podał rękę prezydentowi Izraela Mosze Kacawowi.
Asad podjął też decyzję o wycofaniu wojsk z Libanu. Prawdopodobne jest jednak, iż Syria nadal utrzyma wpływy w tym kraju.
Żoną prezydenta jest Asma Asad, z wykształcenia informatyczka.

Cytat

  • Lahoud jest mój (...) jeżeli wy i Chirac będziecie chcieli usunąć mnie z Libanu, wtedy zgniotę Liban
  do byłego premiera Libanu Rafika al-Haririego

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.