Basenji - jedna z ras psów.
Rys historyczny:
- należy do pierwotnych ras psów trzymanych w domu przez ludzi zamieszkujących strefę równikową Przez białego człowieka odkryty w Kongo, nazywany jest zatem także psem kongijskim lub terierem kongijskim jednak w rzeczywistości nie jest. Jego przodkowie żyli prawdopodobnie w starożytnym Egipcie. W Wielkiej Brytanii wyhodowane i rozmnożone po raz pierwszy w roku 1937, w USA cztery lata później. Do Polski przybyły niedawno, nie są tutaj popularne.
Charakter:
- mądry, bardzo pojętny, wesoły, wierny, zazwyczaj niekłopotliwy, niezbyt chętnie jednak wykonuje polecenia, które wydają mu się bezsensowne. Jest bardzo energiczny, ale bardzo chętnie wylegiwuje się w cieple.
Wymiary:
Umaszczenie:
  • rude
  • czarne
  • czarne podpalane
  • kończyny białe, strzałka i kryza
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.