Bartoszyce - miasto w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, leżące na Nizinie Sępopolskiej w dolinie rzeki Łyny, w historycznej krainie Barcji.
28 tys. mieszkańców 2004. Siedziba powiatu bartoszyckiego.

Historia

Krzyżacy wybudowali tu w 1240 r. jeden z pierwszych zamków warownych w Prusach, przy którym na brzegu Łyny powstało osiedle. W 1326 r. nadano miastu przywilej lokacyjny i nazwę Rosenthal - Dolina Róż. W 1332 r. zastąpiono ją nazwą Bartenstein - Gród Barcji.
"Barte" w języku staroniemieckim i staropolskie słowo "barta" - oznacza topór. Najprawdopodobniej to zdecydowało, że właśnie topór był elementem różnych wersji herbu miasta.

Miasta partnerskie

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.