Bartolomé_de_Las_Casas -
Bartolomé de Las Casas (ur. 1474 w Sewilli - zm. 1566).
Ok. 1492 ukończył uniwersytet w Salamance.
Kolonizator Karaibów przywieziony przez Krzysztof Kolumba. Właściciel niewolników indiańskich. Po zmianie poglądów dominikanin, bronił Indian przed kontyngentami złota i morderstwami. Biskup Chiapas w dzisiejszym Meksyku. Założyciel utopijnych osad indiańskich uchodźców w dzisiejszej Wenezueli. Po powrocie do Kastylii zajął się filozofią i historią odkryć Ameryki. Wydał poza cenzurą ksiażkę Brevísima relación de la destrucción de las Indias (Krótki opis niszczenia Indii) gdzie opisał zbrodnie popełniane przez kolonizatorów na Indianach. Jedyne polskie tłumaczenie ukazało się ok. 1952 roku (jako Krótka relacja o wyniszczeniu Indian).
Dla wyciszenia krytyki rabunku, w którym kościół katolicki był głównym inwestorem, dominikanie pochowali go w nieoznaczonym grobie.
Link zewnętrzny:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.