Bartne (łemkow. Бортне) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
Bartne wzmiankowane w 1629 roku. Wg miejscowych przekazów wieś została założona przez kamieniarzy z pobliskiej Jasionki, którzy przychodzili tu po materiał do kamieniołomu na stokach górskich. W czasie I wojny światowej toczyły się tu walki, o czym swiadczy cmentarz z tego okresu. Jest tu spichlerz - kamienny, wzniesiony w I połowie XIX w., (w ruinie od około 1950 r.). Wewnątrz zbiory kamieniarskie. i przydrożne krzyże kamienne.

Cerkwie

Cerkiew grekokatolicka pw. Św. Kosmy i Damiana – wybudowana około 1842 roku, trójdzielna, konstrukcji zrębowej, pokryta gontem z wieżą konstrukcji słupowo-ramowej zwieńczona kopulastym hełmem i pozorną latarnią, otoczona drewnianym ogrodzeniem. Obecnie wewnątrz mieści sie filia Muzeum Budownictwa Ludowego w Szymbarku w którym eksponowane są obiekty i ikony sztuki łemkowskiej. m.in. kompletny ikonostas z XVIII w. i ołtarz boczny z 1797 r., XVIII-wieczne ikony: Matka Boża z Dzieciątkiem i Chrystus oraz obrazy pochodzące z cerkwi z okolicznych wsi.
Jest to jedna z cenniejszych cerkwi w tej części Beskidu Niskego.
Cerkiew prawosławna pw. Św. Kosmy i Damiana – wybudowana na początku XX wieku, jednonawowa, konstrukcji zrębowej, bezwieżowa, oszalowana, przykryta blachą. Wewnątrz skromne wyposażenie.

Warto tu zwiedzić:

Spichlerz kamienny z 1. połowy XIX w., ze zbiorami kamieniarki.
Cmentarz ofiar cholery z 1873 r.
Cmentarz z I wojny światowej.
Krzyże kamienne wystawione po 1918 r.
Ośrodek kamieniarstwa ludowego.

Szlaki piesze

  • Krzywa – Wołowiec – Bacówka PTTK w Bartnem – Przełęcz Majdan – Magura Wątkowska (846 m n.p.m.) – Świerzowa (801 m n.p.m.) (Główny Szlak Beskidzki)
  • Folusz – Magura Wątkowska (846 m n.p.m.) – Bartne – Banica – Wołowiec
  • Bacówka PTTK w Bartnem – Banica – Przełęcz Małastowska (604 m n.p.m.) – Schronisko PTTK na Magurze Małastowskiej – Przełęcz Owczarska (501 m n.p.m.)
{{Linki do map Polski
| stopniN=49

|  minutN=34

| sekundN=00

| stopniE=21

|  minutE=20

| sekundE=00

}}
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.