Święty Bartłomiej (I wiek n.e., zm. ok. r. 70), jeden z 12 Apostołów, dwojga imion, zwany w Ewangeliach: Mateusza, Marka i Łukasz - Bartłomiejem (aramejskie bar-Talamai "syn Talamaja" lub "syn oracza"), a przez Jana - Nathanielem (hebr. "Bóg dał"). Kościół rzymskokatolicki uznał dopiero w XII wieku, że to ta sama osoba.
Wg różnych źródeł Bartłomiej głosił Ewangelię w Armenii, Indiach, Arabii Saudyjskiej, a nawet w Etiopii. Podobno miał nawrócić brata króla Armenii, Polimpiusza. Z rozkazu króla Astiagesa pojmano Bartłomieja w Albanopolis (dzisiaj Emanstahat), żywcem obdarto ze skóry i ukrzyżowano, a potem ścięto.
Jest patronem całego zastępu rzemieślników: rzeźników, garbarzy i introligatorów, tynkarzy, górników, krawców, piekarzy, siodlarzy, szewców, sztukatorów, a we Florencji - sprzedawców oliwy, serów i soli; wzywany w przypadku chorób nerwowych, konwulsji i chorób skóry.
Nadto jest uważany za patrona bartników, pasterzy, właścicieli winnic i rolników.
Dzień św. Bartłomieja obchodzony jest 24 sierpnia.
Link zewnętrzny
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.