Barry Moriss Goldwater (ur. 1 stycznia 1909, zm. 29 maja 1998) - republikański polityk z Arizony.
Goldwater urodził się w stolicy Arizony Phoenix; jego ojciec był z pochodzenia Żydem, jakkolwiek rodzina Goldwaterów była wyznawcami kościoła Episkopalnego. W czasie II wojny światowej Barry Goldwater służył w armii, gdzie dosłużył się stopnia generała-majora.

Kariera polityczna

Goldwater został aktywistą Partii Republikańskiej w 1949.

Senator po raz pierwszy

Po raz pierwszy wybrano go w skład Senatu USA (z ramienia Partii Republikańskiej) w 1952. W czasie swej pierwszej kadencji był kolegą i zwolennikiem senatora Josepha McCarthy'ego z Wisconsin (jako jeden z 22 senatorów głosował przeciwko jego potępieniu, kiedy ten zapędził się zbyt daleko w swoich "polowaniach na czarownice" i zaczął dobierać się do wojskowego establishmentu). Przyjaźnił się też z demokratycznym senatorem z Massachusetts Johnem F. Kennedym. Nie lubił się natomiast z Lyndonem B. Johnsonem z Teksasu i Richardem Nixonem z Kalifornii (wszyscy trzej mieli zostać prezydentami).
W Senacie Goldwater reprezentował poglądy radykalnie konserwatywne. Jako jeden z nielicznych senatorów sprzeciwił się w 1964 ustawie o prawach obywatelskich. Był też zagorzałym antykomunistą.

Wybory prezydenckie w 1964

W wyborach 1960 demokrata John Kennedy pokonał Richarda Nixona i został prezydentem. Po tragicznej śmierci Kennedy'ego w 1963 w gabinecie owalnym zasiadł Lyndon Johnson, który miał zamiar ubiegać się w 1964 o własny mandat.
Goldwater pokonał w prawyborach republikańskich m.in. gubernatora stanu Nowy Jork Nelsona Rockefellera i uzyskał nominację jako kandydat swej partii na prezydenta. W związku z tym musiał zrezygnować za ubiegania się o ponowny wybór do Senatu.
Johnson odniósł w listopadowych wyborach przytłaczające zwycięstwo (zdobył 61 procent oddanych głosów, co było największym odsetkiem w historii wyborów w USA). Goldwater uzyskał większość tylko w sześciu stanach, w tym w rodzinnej Arizonie.

Senator po raz drugi

Po raz drugi wybrano go senatorem w 1968. Teraz zasiadał w tej izbie aż do 1987 roku.

Cytat

Jak można poprzeć politykę Reagana w Ameryce Łacińskiej skoro, do diabła, nie wiadomo nawet, co on tam robi?
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.