Barczewo (do 1946 niem. Wartenburg) miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, siedziba gminy Barczewo.
  • Liczba mieszkańców: 7,5 tys. osób
  • Kod Pocztowy 11-010

Historia

Miasto położone jest na Warmii nad rzeką Pisą Warmińską. Pierwotnie lokowane było w 1325 w miejscu, gdzie obecnie jest miejscowość Barczewko. Po zniszczeniu pierwszego grodu przez Litwinów miasto uzyskało prawa miejskie 4 lipca 1364 od biskupa warmińskiego Jana II Stryprocka.
Miasto wybudowano na planie prostokąta z centralnym rynkiem. W części północno-wschodniej zlokalizowany został kościół farny p.w. św. Anny, a w części południowo-wschodniej kościół franciszkański św. Andrzeja. Na północ od kościoła farnego zlokalizowany był zamek biskupi, w którym rezydował burgrabia zarządzający jednym z komornictw Warmii. Funkcję burgrabiego pełnił m.in. Bartosz Kromer - brat biskupa Marcina Kromera. Miasto posiadało dwie bramy miejskie: Olsztyńską i Jeziorańską oraz Furtę Zamkową. Parafia w Barczewie przed reformacją należała do archiprezbiteratu w Jezioranach. Barczewo w 1538 odwiedził Mikołaj Kopernik, który jako przedstawiciel kapituły towarzyszył biskupowi Janowi Dantyszkowi w czasie objazdu diecezji warmińskiej, gdy odbierał hołd od poddanych. Miasto Wartenburg po II wojnie światowej od 1946 r. nazwano Barczewem dla uczczenia pamięci księdza Walentego Barczewskiego.

Znane osobistości pochodzące z Barczewa

Zabytki

  • Zamek należał do najmniejszych na Warmii. Pozostałe po nim jedno skrzydło w pierwszej połowie XIXw. przebudowano na szkołę.
  • Kościół farny św. Anny z XIV w. z dobudowaną wieżą w XV w.
  • Kościół pofranciszkański św. Andrzeja (od 1983 ponownie obsługiwany przez bernardynów), gotycki z końca XIV w., w końcu XVI w. odbudowany po zniszczeniach z czasów reformacji i rozbudowany o kaplicę św. Antoniego. W kaplicy tej kardynał Andrzej Batory kazał wystawić pomnik nagrobny dla siebie i brata Baltazara. Renesansowy pomnik z 1598 jest dziełem Wilhelma lub Abrahama van den Block. W dolnej części pomnika przedstawiona jest leżąca postać Baltazara, a w górnej pod arkadą klęczący kardynał Batory. Biskup Batory liczył, że sprowadzeni przez niego bernardyni (franciszkanie opuścili klasztor w czasie reformacji) jako gremium nieprzemijające będą wiecznie o nim pamiętać.
  • Synagoga z drugiej połowy XIX w.; w latach 1980-1996 było tu Centrum Tkactwa kierowane przez Barbarę Hulanicką, autorkę gobelinów zdobiących Watykan i Biały Dom w Waszyngtonie.
  • Muzeum im. Feliksa Nowowiejskiego - muzeum biograficzne zlokalizowane w budynku i mieszkaniu, w którym urodził się Feliks Nowowiejski

Inne

  • Więzienie w Barczewie powstało w 1812 roku, gdzie wykorzystano budynek klasztorny. W więzieniu tym 12 listopada 1986 roku, zmarł były gauleiter i nadprezydent Prus Wschodnich Erich Koch.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.