Barbara Piwnik (ur. 1955), prawniczka, działaczka państwowa.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim; od 1980 asesor sądowy w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Siedlcach, od 1982 sędzia Sądu Rejonowy w Łukowie, od 1983 sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Dworze Mazowieckim. W 1984 pracowała jako specjalista w Ministerstwie Sprawiedliwości (Departament Prawny). Od 1987 sędzia Sądu Wojewódzkiego w Warszawie, orzekająca w sprawach karnych; prowadziła m.in. sprawy gangu pruszkowskiego oraz o zabójstwo studenta Wojciecha Króla. Była rzecznikiem Sądu Okręgowego w Warszawie; w lipcu 2001 została mianowana dyrektorem Departamentu Sądów i Notariatu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
W latach 2001-2002 była ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie Leszka Millera; zastąpił ją Grzegorz Kurczuk. We wrześniu 2004 przesłuchiwana w charakterze świadka przez sejmową komisję śledczą badającą sprawę Orlengate.
Barbara Piwnik jest bratanicą majora Jana Piwnika "Ponurego" - cichociemnego, dowódcy II odcinka "Wachlarza" i szefa największego zgrupowania Kedywu - Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej, kawalera Virtuti Militari, który poległ w czasie drugiej wojny w walce z Niemcami.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.