Bamako - stolica i największe miasto Mali. Położone południowym-zachodniej części Mali, nad rzeką Niger, w pobliżu granicy z Gwineą.
Liczba mieszkańców: 1 297 tys. mieszkańców (2005).
Centrum administracyjne i handlowe (zwłaszcza handel rybny), port rzeczny. Rozwinięty przemysł budowlany, włókienniczy i spożywczy.
W okresie cesarstwa Mali, do XIX wieku, centrum nauczania islamu. Od 1883 r. pod okupacją kolonialnych wojsk francuskich, wtedy też zostało założone współczesne Bamako. Bardziej dynamiczny rozwój wiąże się z połączeniem Bamako linią kolejową z senegalskim Dakarem. W roku 1908 Bamako stało się stolicą francuskiej kolonii - Francuskiego Sudanu. Po uzyskaniu niepodległości w 1960 roku miasto zostało stolicą Republiki Mali.
Bamako
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.