Baktrian
Baktrian -

Systematyka
Gromadassaki
Podgromadassaki żyworodne
Szczepłożyskowce
Rząd:parzystokopytne
Rodzina:wielbłądowate
Rodzaj:wielbłąd
Gatunek:baktrian
Nazwa systematyczna
Camelus bactrianus

Baktrian - wielbłąd dwugarbny (Camelus bactrianus), ssak parzystnokopytny, gatunek wielbłąda występujący zarówno w stanie dzikim na stepach centralnej Azjii (Mongolia i Chiny), jak również jako zwierzę hodowlane. Sądzi się, że baktriany zostały udomowione około 2500 r. p.n.e., prawdopodobnie w rejonie północnego Iranu lub południowo-wschodnieg Turkmenistanu i było niezależne od procesu udomowienia wielbłądów jednogarbnych - dromaderów. Baktrian różni się od dromadera nieco tęższą budową, mniejszymi rozmiarami, (w tym - krótszymi nogami) i znacznie bardziej obfitym owłosieniem.
Zdecydowana większość z szacowanej na 1,4 miliona sztuk aktualnej populacji baktrianów jest udomowiona; największa znana dzika populacja tych zwierząt - żyjąca na pustyni Gobi - liczy około 1000 sztuk.
Wielbłądy są silnymi zwierzętami przystosowanymi do życia na piaszczystym terenie: mają grubą skórę na kolanach, szerokie kopyta; ich nozdrza mogą sie otwierać i zamykać chroniąć przed wdechem piasku. Ich grube futro pozwalają zwierzęciu zachować temperaturę ciała podczas zimnych pustynnych nocy oraz izoluje przed upałem za dnia. Baktriany znane są także ze względu na swą gospodarkę wodną: zwierze może jednorazowo wypić nawet 120 litrów wody; by przez następnych kilka dni nie pić wogóle.
Baktriany mają około 2 metrów w kłębie i ważą nawet ponad 725 kg. Są one roślinożerne, ich zasadnicza dieta składa się z traw, liści i zbóż. Wiele spośród udomowionych baktrianów jest żywionych przez ludzi.
Baktriany hodowane są przede wszystkim dla mleka, wełny i skór.
  • Link zewnętrzny
Zamojskie ZOO
Baktrian -

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.