Bad_Sulza_(KL) -
Konzentrazionslager Bad Sulza - niemiecki obóz koncentracyjny założony w 1933, w miasteczku wypoczynkowo-sanatoryjnym Bad Sulza, w Turyngii, w Niemczech. Funkcjonował do kwietnia 1937.

Historia obozu

Spośród głównych obozów, KL Bad Sulza stanowi jeden z najmniej znanych i najsłabiej rozpoznanych obozów koncentracyjnych. Obóz został założony wcześnie, w chwili dojścia nazistów do władzy, w oparciu o doświadczenia z obozu w Dachau. Funkcjonował przy sanatorium dla nazistów, w szczególności dla SS.

Więźniowie i ofiary

Więźniami przed wojną byli w większości Niemcy: opozycja polityczna, Żydzi, Świadkowie Jehowy, homoseksualiści i inne grupy osób uznane za aspołeczne i nieprzydatne przez Trzecią Rzeszę. Więźniowie pracowali niewolniczo zwłaszcza przy konstrukcjach drogowych, w okolicznym kamieniołomie, jak i przy rozbudowie struktury sanatorium. Suma więźniów jest oszacowana na około tysiąca osób. Suma ofiar nie jest oszacowana.

Dzieje powojenne

Teren obozu dziś nie jest zagospodarowany. Wśród drzew widoczne pozostają fundamenty baraków. Nie istnieje żadne muzeum poświęcone dziejom obozu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.