Baalbek -
Baalbek -
Baalbek - miasto w północno-wschodnim Liban, leżące u stóp Antylibanu (64 km na północny wschód od obecnego Bejrutu).
  • liczba mieszkańców: 18 tys.
Znane dawniej jako miejsce kultu fenickiego boga Baala, a w późniejszych czasach - pod nazwą Heliopolis - (nie mylić z miastem o tej samej nazwie w Egipcie) jako jedno z najpiękniejszych miast greckich, które Rzymianie uczynili później głównym ośrodkiem kultu Jowisz.
Znajduje się tu wielka świątynia Jowisza, która została prawdopodobnie zbudowana za panowania Septymiusza Sewera (ukończono ją około 60 roku n.e.). Zostało z niej do dziś 6 kolumn. Jednak fundamenty świątyni są o wiele starsze, jest to kilka bloków o masie setek ton każdy. Jak starożytni je tu przetransportowali i ułożyli oraz do czego miały służyć, pozostaje tajemnicą. Oprócz świątyni Jowisza w Baalbek znajduje się tak zwana mała świątynia, poświęcona Bachusowi, wzniesiona około 150 roku n.e.
Inną tajemnicę stanowi największy obrobiony głaz świata zwany Kamieniem Południa o wadze 1500 ton i wymiarach 21x5x4 metrów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.