Błaszki - miasto w województwie łódzkim, siedziba gminy Błaszki, należy do powiatu sieradzkiego. Liczba ludności: 2665 (2001); obszar 1,56 km².
==Historia== Najstarszy dokument opisujący Błaszki pochodzi z 1437 r. i dotyczy przyznania beneficjum błaszkowskiego przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Wincentego Kota plebanowi Potworowskiemu. Sama miejscowość istniała znacznie wcześniej, gdyż tutejsza parafia była erygowana w 1387 r. Formalnym usankcjonowaniem Błaszek jako miejscowości o charakterze targowym było nadanie przez Króla Jana Kazimierza 1 marca 1652 r. przywileju na targi niedzielne. W 1722 roku Błaszki zwane są po raz pierwszy miastem. Większość sołectw lokowana była w okresie średniowiecza. Znaleziska archeologiczne wskazują, że obszary te były już zasiedlone przed ponad 3000 lat.
Pochodzenie nazwy "Błaszki" trudno określić. Jedni wyprowadzają ja od nazwy "Błażek", inni od formy "Błażkowice" (z 1386). Natomiast od roku 1415 jest notowana nazwa "Blaschki". Legenda mówi, że po zabójstwie św. Wojciecha w Prusach, jeden z rycerzy towarzyszącego mu orszaku - imieniem Blasko, powrócił do kraju i szukał miejsca spokojnego z dala od ludzi. Znalazł piękny gaj nad leniwie płynącym strumieniem i w tej ciszy zbudował pustelnię. Z czasem wokół pustelni powstawały zabudowania i tak wyrosły dzisiejsze Błaszki. Etymologia ludowa tłumaczy nazwę Błaszki od blasku polany na której powstało skupisko ludzkie.

Zabytki

  • kościół par. pod wezwaniem św. Anny, murowany, 1779-1789 (późny barok);
  • łaźnia, murowany, XIX/XX w.;
  • dom społeczny "Błaszkowianka", ob. dom mieszkalny, murowany, 2. połowa XIX w.;
  • dworzec kolejowy (Maciszewice), murowany, ok. 1905;
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.