Bóbr
Bóbr_(zwierzę) -
Bobry przy pracy
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: łożyskowce
Rząd: gryzonie
Rodzina: bobrowate
Gatunek: bóbr
Nazwa systematyczna
Castor fiber
Bóbr - ssak z rzędu gryzoni. Długość ciała dorosłych osobników wynosi 70–100 cm, waga 15–30 kg.
Bóbr ma bardzo gęste futro i masywną budowę ciała. Umaszczenie od szaro- do czarnobrunatnego. Małe oczy i uszy, ogon spłaszczony i pokryty łuskami, palce tylnych nóg spięte błoną pławną.
Siedliskiem bobra (patrz: żeremie) są wody stojące i płynące w lasach liściastych o bogatym podszyciu. Drzewa stanowią jeden z budulców żeremi. Bobry bez probelmu ścinają drzewa w okolicach rzek. Starają się ścinać drzewo w ten sposób, aby przewróciło się ono w kierunku rzeki.
Działalność bobrów w znaczący sposób wpływa na ekosystem. Budowane przez bobry tamy zalewają znaczne połacie terenu i przyczyniają się do zmiany w ekosystemie zarówno flory, jak i fauny. Niejednokrotnie tego typu działanie przyczynia się do wyniszczenia dotychczasowych populacji roślinnych, w szczególności drzew. Tamy bobrowe określane sa przez biologów ewolucyjnych jako fenotyp rozszerzony.

Bóbr_(zwierzę) -

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.