Bóbr to rzeka w południowo-zachodniej Polsce - płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, lewy dopływ Odry.
Długość: 270 km.
Powierzchia dorzecza: 5882 km²
Zródła ma w Karkonoszach w Czechach na wysokości 780 m n.p.m. Płynie w kierunku północno-zachodnim. Przecina Bory Dolnośląskie. Uchodzi do Odry w okolicach Krosna Odrzańskiego.
Dopływy:
  • Kamienna,
  • Kwisa,
  • Szprotawa,
  • Czerna Wielka.
Ważniejsze miejscowości, przez które przepływa Bóbr: Występują duże wahania wodostanów. Na Bobrze i zasilających go rzekach pod koniec XIX i na początku XX w. wybudowano kilka zborników retencyjnych; największe to: Jez. Pilchowickie koło Jeleniej Góry (50 mln m3) oraz na Kwisie: Jez. Leśniańskie i Jez. Złotnickie (odpowiednio 10,5 i 15 mln m3).
Na rzece powstało kilka elektrowni wodnych - największa to Elektrownia Dychów k. Krosna Odrzańskiego.
Raz do roku w maju organizowany jest „Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Andrzeja Strycharczyka na Bobrze”. Impreza trwa cztery dni i odbywa się na trasie Janowice Wielkie - Bolesławiec (etapy: Janowice Wielkie - Jelenia Góra; Jelenia Góra - Zapora w Pilchowicach; Wleń - Lwówek Śląski; Lwówek Śląski - Bolesławiec). Do 2000 roku spływ odbywał się na trasie Lwówek Śląski - Żagań (etapy: Lwówek Śląski - Bolesławiec; Bolesławiec - Parkoszów; Parkoszów - Szprotawa; Szprotawa - Żagań).
W roku 1813 wojska francuskie stoczyły nad Bobrem w okolicy Lwówka Śląskiego dwie bitwy. Pierwsza bitwa nad Bobrem 22 sierpnia zakończyła się zwycięstwem Napoleona nad wojskami pruskimi. Jednak już siedem dni później 29 sierpnia miała miejsce druga bitwa nad Bobrem, która przyniosła francuzom klęskę. Po stronie Napoleona walczyły wojska polskie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.