Chart afrykański - Azawakh – jedna z ras psów należąca do grupy chartów w sekcji chartów krótkowłosych.

Rys historyczny

Historia tej rasy nie jest do końca wyjaśniona - wiadomo, że psy te towarzyszyły plemionom nomadzkim południowej Sahary w polowaniach (m.in. Tuaregom). Dzięki swojej czujności były wykorzystywane także jako psy stróżujące. Charty afrykańskie były bardzo szanowane przez owe plemiona, miały wstęp do namiotów i były częstymi prezentami lub posagami.

Budowa

Pies jest wysoki, o lekkim kośćcu i wydłużonym pysku. Sylwetka powinna być szczupła, a kości uwydatnione. Stop jest niewielki, oczy dość szeroko rozstawione. Głowa ma kształt gruszki. Uszy zwisające. Nogi długie i mocne.

Szata i umaszczenie

Azawakh posiada w większym lub mniejszym stopniu białe znaczenia na łapach i ogonie. Kolorystycznie sierść może być od płowożółtej do czerwonej bądź brązowoczerwonej.

Zachowanie i charakter

Psy tej rasy są niezależne, uznające zhierarchizowany model rodzinny, czyli taki, w którym pies "wybiera" tylko jednego lidera, wobec którego jest oddany.

Użytkowość

Psy używane do polowań, szczególnie cenne, gdyż biegają niezwykle szybko, do 64km/h, i w odróżnieniu od psów myśliwskich i gończych kierują się wzrokiem a nie słuchem. Ich wydłużona kufa zwiększa pole widzenia.

Popularność

w Polsce jest to rasa bardzo rzadko spotykana.

Ciekawostki

Dzięki zebranym informacjom o tej rasie przez Xaviera Przeździeckiego został w 1982 roku ustalony wzorzec Azawakha. Ten francuski oficer polskiego pochodzenia przyczynił się także do rozpowszechnienia tej rasy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.