Autotransformator to transformator, w którym uzwojenie pierwotne jest jednocześnie częścią uzwojenia wtórnego lub na odwrót. Uzwojenie pierwotne posiada stałe wyprowadzenia (podłączenia), natomiast jedno z zakończeń uzwojenia wtórnego jest ruchome (szczotka węglowa przesuwana po uzwojeniu). Służy do płynnej regulacji napięcia przeważnie w zakresie 0% - 130% Uzas (o rdzeniu toroidalnym (oponek)) lub 90%-110% Uzas.
Transformator taki jest maszyną z połączeniem galwanicznym, co oznacza, że występuje w nim połaczenie elektryczne pomiędzy uzwojeniami.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.