Ateny to stolica i największe miasto Grecji; 744 tys. mieszkańców (zespół miejski Attyki - 3,7 miliona). Miasto istniało już w starożytności. Było wtedy jednym z najważniejszych miast-państw starożytnej Grecji. Od 1830 roku są stolicą zjednoczonej Grecji. Ateny to jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych i turystycznych Europy z bezcennymi zabytkami kultury antycznej (m.in. Akropol i agora). Uchodzą za najbardziej zanieczyszczone spalinami miasto Starego Kontynentu.
W okresie starożytności były pańswem-miastem (polis) o ustroju demokracji bezpośredniej.
A to historia powstania Aten
Pallas Atena jest córką Zeusa- króla wszystkich bogów, który nazywany był czasem Dzeusem i tytanki Metis. Historia jej narodzin jest niezwykła nawet jak na grecką boginię. Pewnego dnia Zeus postanowił że żaden potomek Metis nie może żyć. Gdy tytanka stała się brzemienna zamienił ją w muchę i połknął. Po jakimś czasie zaczęły go dręczyć straszne bóle głowy. Poprosił boskiego kowala o uderzenie go w głowę młotem, mając nadzieję że uderzenie uśmierzy ból. Z rozbitej głowy wyskoczyła piękna Atena w zbroi, z tarczą i włócznią, gotowa do walki. Po matce odziedziczyła wielką mądrość. Atena została boginią wojny i mądrości a jej symbolem stała się sowa. Kolejnym mitem dotyczącym Ateny i bezpośrednio samych Aten jest historia powstania stolicy Grecji. Pewnego dnia bogini z nudów kłóciła się z królem mórz- Posejdonem, kogo imieniem zostanie nazwane najważniejsze miasto w Helladzie. Sami mieszkańcy miasta zbudowanego wokół skały- Akropolu zaproponowali „zawody”. Miasto zostanie nazwane imieniem tego boga który podaruje im prezent najbardziej przydatny. Posejdon dotknął zbocze Akropolu i ze szczeliny trysnęło źródełko. Atena dotknęła włócznią wolną przestrzeń tuż obok źródełka. W tym miejscu wyrosło pierwsze drzewko oliwne. Chyba nie trzeba mówić, że miasto to zostało nazwane od jej imienia i do dziś nazywa się ATENY.

Partenon

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.