Asyryjczycy znani także jako Asyro-chaldejczycy - mieszkańcy północnego Iraku i Syrii, w więkoszości wierni chrześcijańskich kościołów Bliskiego Wschodu: Kościoła chaldejskiego, Kościóła nestoriańskiego i Kościoła syryjskiego. Nawiązują do tradycji starożytnej Asyrii oraz Chaldei i uważają się za spadkobierców tych państw. Część z nich wciąż się posługuje językiem nowoaramejskim, używanym na terenie Międzyrzecza przed podbojem arabskim. Podobnie jak Ormianie byli poddani ludobójstwu ze strony Turków w tym samym okresie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.