Astarte albo Asztarte - jeden z tytułów Beltis, bogini-królowej nieba, której imię, znalezione przez Austena Layarda na pomnikach asyryjskich, brzmiało Isztar. Astarte posiada wiele imion i odpowiednikow. Wsród Egipcjan byla czczona jako Isis, w Asyrii jako Ishtar. Równiez często nazywają boginię Anat (Anath). W mitologii kananejskiej Astarte jest żoną Baala. Znana jest równiez jako Dea Syria bądź A'ta'ata. W Helladzie nazywano ją Afrodytą. Kult Astarte słynie z prostytucji sakralnej. W pierwszych wiekach n.e. świątynie przypominaly domy publiczne niż miejsca kultu. Zwyczaje związane z kultem Asztarte zostaly wykorzenione dopiero w XIII wieku.
W mitach kananejskich i fenickich Anath w ramach zemsty zabija w okrutny sposób wroga swego męża - Mota. Asztarte wyszła z morza, tym samym stając się jedną z najważniejszych bóstw morskiego ludu. Anath i Asztarte są utożsamiane i z biegiem lat stały się jednym bóstwem, mimo że wcześniej były czczone oddzielnie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.