Assapan
Systematyka
Królestwozwierzęta
Typstrunowce
Gromadassaki
Podgromadassaki żyworodne
Szczepłożyskowce
Rząd:gryzonie
Rodzina:wiewiórkowate
Gatunek:assapan
Nazwa systematyczna
Glaucomys volans

Assapan, (Glaucomys volans), gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, często mylony jest z polatuchą północną, która również żyje w Ameryce Północnej. Nazywany inaczej amerykańską wiewiórką latającą.
Osiąga długość 12-14 cm, ogona 9-11cm. Waży ok 190 g. Długie, gęste, miękkie futro na grzbiecie jest ciemne, na brzuchu -białe. Fałdy skórne po bokach ciała umożliwiają assapanowi lot ślizgowy. Latem samotny, zimą tworzy stada składające się z nie więcej, niż 24 zwierząt. Wydaje melodyjny świergot i głośne "czak-czak", a w razie niebezpieczeństwa głośno piszczy.
Aktywny nocą, mieszka w dziuplach lub gniazdach w lasach liściastych, mieszanych bądź iglastych w Ameryce Północnej, od Kanady aż po Meksyk. Pospolity, jego liczebność zależy od wielkości lasów. Żyje również w pobliżu siedzib ludzkich.
Żywi się nasionami, owocami, owadami i jajami ptaków.
Okres godowy tej latającej wiewiórki przypada na luty-marzec i czerwiec-lipiec. Ciąża trwa około 40 dni, po których rodzi się od dwóch do sześciu młodych wiewiórek. Assapany osiągają dojrzałość płciową w wieku jednego roku.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.