Asłan Maschadow (ur. 21 września 1951 r. - zm. 8 marca 2005 w Tołstoj-jurt) były prezydent Czeczenii, partyzant, przywódca czeczeńskich seperatystów.
Ukończył Wyższą Szkołę Artyleryjską w Tbilisi oraz Akademię Wojskową w Leningradzie. W armii ZSRR doszedł do stopnia pułkownika. Służył na Węgrzech i Litwie.
Zwolniony z wojska w 1992 r. został zastępcą, a od 1993 roku szefem sztabu czeczeńskich sił zbrojnych. Kierował obroną Groznego w czasie I wojny czeczeńskiej, a w 1996 roku dowodził oddziałami, które odbiły to miasto z rąk Rosjan. Po zakończeniu wojny został (12 lutego 1997 roku) prezydentem Czeczenii (w wyborach uzyskał 59,3 proc. głosów). Pomogło mu poparcie Kremla, dla którego nie był do zaakceptowania jego główny konkurent Szamil Basajew. Maschadow był zwolennikiem niepodległości Czeczenii, ale twierdził przy tym, że należy dążyć do pokojowego ułożenia stosunków z Rosją.
Przez pewien czas współpracował z Basajewem. Nie udało mu się jednak powstrzymać rosnącej w siłę opozycji: wahhabitów i innych fundamentalistów islamskich oraz związanych z nimi lokalnych przywódców, którzy nie chcieli podporządkować się władzom w Groznym. Kilkakrotnie podejmowano zamachy na jego życie. Maschadow stopniowo tracił kontrolę nad państwem. Po rozpoczęciu przez Rosjan II wojny czeczeńskiej pod koniec 1999 r. i oskarżeniu przez Rosję o przeprowadzenie zamachów bombowych w Moskwie i paru innych miastach Rosji, stracił władzę. Był poszukiwany przez wojska rosyjskie. Ukrywał się, prowadząc działania partyzanckie. Zginął podczas operacji specjalnej wojsk rosyjskich w marcu 2005 roku.

Weblinks

  • http://www.watchdog.cz/
  • http://www.kafkas.org.tr/
  • http://www.memo.ru/
  • http://www.ichkeria.org/
  • http://www.russiatoday.com/
  • http://www.themoscowtimes.com/
  • http://www.hrw.org/
  • http://www.amnesty.org/
  • http://www.prima-news.ru/
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.