Arturo M. Tolentino (1910 - 2 sierpnia 2004), polityk filipiński.
Wybitny prawnik, prof. kilku uczelni (m.in. Uniwersytetu Filipińskiego), autor cenionych książek prawniczych. Sprawował wiele funkcji publicznych - był deputowanym do parlamentu (1949-1957), senatorem (1957-1972), przewodniczącym Senatu (1965-1967). W latach 1984-1985 pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych; został wybrany przez prezydenta Marcosa na kandydata na wiceprezydenta w wyborach w lutym 1986. Po początkowym ogłoszeniu wyborczego zwycięstwa pary Marcos-Tolentino przez komisję wyborczą wybuchły demonstracje społeczne; w atmosferze oskarżeń o fałszerstwo wyborcze Marcos został zmuszony do ustąpienia na rzecz Corazon Aquino.
W lipcu 1986 Marcos, przebywający od lutego na emigracji, usiłował ponownie przejąć władzę; w oczach zwolenników obalonego prezydenta Tolentino uchodził w tym okresie za p.o. prezydenta (ponieważ legalnie wybrany Marcos przebywał poza Filipinami). Próba przewrotu zakończyła się niepowodzeniem, ale nie załamała pozycji Tolentino w życiu politycznym. W latach 1992-1995 ponownie zasiadał w Senacie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.