Arnulf z Metzu (ur. 13 sierpnia 582, zm. 16 sierpnia 641) - rycerz na dworze frankońskiego króla Teodeberta II, zapoczątkował dynastię Karolingów. Od jego imienia dynastia nazywana jest Arnulfingami, święty Kościoła Katolickiego.
Był mężem Dody i ojcem Ansegisela, Chlodulfa i Martina. Ansegisel z żoną Beggią córką Pepina z Ladden dali początek dynastii Karolingów. Arnulf wraz z Pepinem z Landen przyczynił się do zjednoczenia państw frankońskich pod berłem Chlotara II. Gdy Doda wstąpiła do zakonu chciał pójść do klasztoru jednak w 614 został obwołany biskupem Metzu. współdziałał z Pipinem, był doradcą Dagoberta I. W 626 r. osiadł jako pustelnik w Remiremont we Francji.
Kanonizowany (dzień pamięci liturgicznej 18 lipca lub 16 sierpnia), jest patronem piwowarów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.