Armenia Mała, zwana również Armenią Cylicyjską to królestwo istniejące od 1080 do 1375 na terenie Cylicji. Stolica znajdowała się w Sis.
Królestwo Małej Armenii było sprzymierzone z państwami Krzyżowców na Bliskim Wschodzie. Stanowiło nie tylko bastion chrześcijaństwa, ale również przyczyniło się do zachowania tradycji i kultury Ormian w czasach kiedy Armenia znajdowała się pod okupacją.
W 1198 książę Leo II z dynastii Roupenidów został pierwszym królem Królestwa Małej Armenii. Królestwo przestało istnieć w wyniku inwazji Mameluków, kiedy w kwietniu 1375 upadła stolica Sis. Ostatni król, Leon VI, zdołał zbiec do Paryża gdzie zmarł w 1393.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.