Armando Emilio Guebuza (ur. 20 stycznia 1943), polityk mozambijski, od lutego 2005 prezydent Mozambiku.
Czołowy działacz partii rządzącej FRELIMO, były członek jej Biura Politycznego. Po śmierci prezydenta Machela w wypadku lotniczym w październiku 1986 przez około dwa tygodnie sprawował wraz z innymi członkami Biura Politycznego FRELIMO obowiązki głowy państwa (ostatecznie szefem państwa został Joaquim Chissano). Pełnił także funkcje ministra spraw wewnętrznych (dwukrotnie) i transportu. Od 2002 sekretarz generalny FRELIMO.
Guebuza był faworytem wyborów prezydenckich 1-2 grudnia 2004, rozpisanych w związku z rezygnacją Chissano po 18-letnim okresie sprawowania prezydentury; wygrał wybory uzyskując ponad 63 % głosów, został zaprzysiężony 2 lutego 2005.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.