Arkadiusz Nowak (urodzony 28 listopada 1966 w Rybniku), ksiądz ze zgromadzenia zakonnego kamilianów, działacz społeczny zaangażowany w sprawy osób zakażonych wirusem HIV.
Początkowo pracował na poczcie. Do zakonu wstąpił w 1985 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1993 w Stanowicach. Skończył studia filozoficzno-teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W czasie studiów podjął decyzję, że w ramach realizacji charyzmatu zakonnego będzie pracował z osobami uzależnionymi od narkotyków i chorymi na AIDS.
Stał się pionierem pomocy osobom chorym na AIDS w Polsce. Po raz pierwszy wystąpił w ich obronie w TVP w 1989 roku. W roku 1990 stworzył w Konstancinie pierwszy dom dla ludzi zakażonych wirusem HIV. W latach 1995-2002 był doradcą ministra zdrowia ds. AIDS i narkomanii. W roku 1995 założył Polską Fundację Pomocy Humanitarnej Res Humanae, a w 2002 był jednym ze współzałożycieli Fundacji Edukacji Społecznej. W listopadzie 2004 roku założył Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
Działał na rzecz utworzenia Krajowego Programu ds. AIDS. Następne ośrodki dla chorych na AIDS stworzył w Otwocku i Piastowie. Działa w Krajowym Centrum ds. AIDS.

Nagrody i wyróżnienia

  • 1993 - Medal Św. Jerzego przyznawany przez Tygodnik Powszechny
  • październik 2001 - Poverty Award nagroda przyznana przez ONZ za całokształt działalności w zakresie AIDS
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.