Ariowie to lud indoeuropejski, który w okresie od XIX do XVI wieku p.n.e. rozprzestrzenił się w dolinie Indusu, wypierając z niej Drawidów. W późniejszym okresie zasiedlili cały Półwysep Indyjski, dziś są uważani za przodków większości Hindusów. Nazwa 'Ariowie', 'aryjski' pochodzi od wyrazu arya, występującego w językach staroindyjskim, staroperskim i awestyjskim, określającego właśnie ludy, które je używały, czyli Aryjczyków, Indów i Irańczyków.
Ariowie żyli również na terenach dzisiejszego zachodniego Afganistanu i wschodniego Iranu, gdzie przybyli z Azji Środkowej po koniec drugiego tysiąclecia p.n.e.. Od ich nazwy pochodzi nazwa Iran.
Na przełomie VII/VI wieku p.n.e. zostali podbici przez Medów, a później (po 550 roku p.n.e.) stali się poddanymi władców Persji.
Po podbojach Aleksandra Wielkiego Ariowie znaleźli się pod władzą Seleucydów. W roku 240 p.n.e. tereny Ariów weszły w skład państwa baktryjskiego, a w roku 167 p.n.e. zostały podbite przez Partów. Przez cały ten czas Ariowie z terenów Iranu i Afganistanu asymilowali się z innymi ludami i ostatecznie zniknęli.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.