Arhat -
w Szanghaju
Arhat -
, Kalifornia)
Arhat (pali arahat, arahant, tyb. draciompa, jap. arakan) - wysoko zrealizowany paktykujący buddyzm, który wyzwolił się z ziemskich skalań i namiętności. Słowo pochodzi od sanskryckiego arhati - godny szacunku, cnotliwy.
W hinajanie święty, który osiągnął najwyższy stopień nie uczenia się niczego więcej na pozaziemskiej ścieżce i jest w posiadaniu pewności, że wszystkie skalania i namiętności są wygaszone i nigdy w przyszłości nie powstaną. Owocem stania się arhatem jest nirwana z resztką uwarunkowania. Arhat osiąga pełne zgaśnięcie natychmiast po swym obecnym życiu.
W wielu tekstach termin ten używany jest jako synonim Buddy, ale odnosi się raczej do jednego z aspektów tego stanu, zwanego wyzwoleniem.
Koncepcja arhata może być również porównywana z ideą bodhisattwy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.