Ardżel -

Ardżel, rum. Argel- wieś położona na południowej Bukowinie (Rumunia), wysoko w dolinie Mołdawicy wzdłuż kolei wąskotorowej służącej do wyrębu lasu.
Zamieszkuje w niej około 350 rodzin, w większości huculskich, częściowo rumuńskich. Jest to klasyczny punkt osadnictwa huculskiego na Bukowinie południowej, wraz z Kirlibabą i Ciumirną. Wszyscy są wyznania prawosławnego. We wsi jest cerkiew. Istnieje też kilka sklepów, bar, poczta, szkoła podstawowa.
Jest to dogodne miejsce wejścia na obczyny rozciągające się wszędzie dookoła. Można też potraktować Ardżel jako punkt docelowy (długiej) wycieczki z Putny, by potem kierować się wzdłuż Mołdawicy.
Zobacz też:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.