Archidiecezja (gr. arche - pierwszeństwo) - jest jednostką terytorialną wyższej administracji kościelnej.
Istnieją trzy rodzaje archidiecezji:
  1. archidiecezja stanowiąca ośrodek metropolii
  2. archidiecezja historyczna (nazywana obecnie tytularną) nadawana arcybiskupom tytularnym
  3. archidiecezja rezydencjalna - jest to archidiecezja nie należąca do żadnej metropolii, zależna bezpośrednio od Stolicy Apostolskiej. Nie posiada podległych jej sufraganii.
Archidiecezje są tworzone zazwyczaj jako planowane (aczkolwiek nie zawsze zrealizowane) metropolie. Czasami są to równiez byłe metropolie, które zachowały tytuł, choć utraciły sufraganie. Zdarza się też iż tytuł ten otrzymują honorowo w nawiązaniu do byłego ich statusu jako metropolii. Archidiecezją zarządza arcybiskup.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.