Jest nauką zajmującą się badaniem człowieka, rozwoju jego
i jego cywilizacji poprzez odkrywanie, dokumentację i analizę materialnych świadectw działalności ludzkiej, do których zaliczamy: architekturę, artefakty, biofakty, szczątki ludzkie oraz krajobraz zmieniony przez człowieka.
To zespół jaskiń w Akwitanii, w południowo-zachodniej części Francji, w których, w 1940 roku odkryto rysunki i malowidła wykonane na ścianach w okresie paleolitu.
Jaskinie te zostały przypadkowo odkryte w roku 1940 przez czterech chłopców szukających psa. Czas powstania malowideł określany jest na wczesny okres kultury magdaleńskiej (15 000 - 13 000 p. n. e. ) Zespół malowideł zdobiący ściany jaskini pochodzi z różnych epok i przedstawia przede wszystkim zwierzęta.
, środkowy okres epoki kamienia trwający od około 11000 - 7000 p. n. e. na Bliskim Wschodzie i około 8000 - 4800 p. n. e. na terenach Niżu Środkowoeuropejskiego, stanowiący stopniowe przejście od lodowców).
(zob. paleo, lit) jedna z epok prehistorii, najstarszy i najdłuższy etap w dziejach rozwoju społeczności ludzkiej, zwany też epoką kamienia łupanego. Rozpoczyna się z chwilą pojawienia form przedludzkich zdolnych do wytwarzania prymitywnych narzędzi (otoczaki, pięściaki i rozłupce).
Paleolit dzieli się na:
paleolit dolny - (ok. 2-2,5 mln lat - ok. 120 tys. lat p. n. e. )
paleolit środkowy - (ok.
Sulęcin (Dolnym Śląsku w gminie Święta Katarzyna, powiat ziemski wrocławski województwa dolnośląskiego. Tworzy sołectwo razem z osiedlem Szostakowice. Leży na wysokości 124 m n. p. m.
Wykopaliska archeologiczne odkryły ślady:
osady neolitycznej (4200-1900 p. n. e. )
cmentarzyska szkieletowego kultury unietyckiej (1900-1450 p. n. e. )
osady z epoki brązu (1300-650 p. n. e. )
cmentarzyska ciałopalnego kultury łużyckiej (1300-650 p.
Termin określający przechodzenie skupisk ludzkich od wędrownego trybu życia związanego ze zbieractwem, myślistwem i łowieniem ryb do trybu osiadłego, w którym źródłem utrzymania stało się rolnictwo i hodowla. Rewolucja neolityczna rozpoczęła się około 9 500 lat temu (około 7 000 lat przed naszą erą) wśród ludów Bliskiego Wschodu zamieszkujących obszary Mezopotamii, Syrii, Egiptu.
Wczesny okres IX/VIII tysiąclecia p. n. e. do VII/VI tysiąclecia p. n. e.
Początki neolitu wiążą się z procesem udomowienia zwierząt i roślin (przekształcenia roślin dziko rosnących w hodowane), co nastąpiło ok. IX/VIII tysiąclecia p. n. e. na Bliskim Wschodzie. Europie z ok. 300-letnim opóźnieniem, najwcześniej w Grecji). W okresie neolitu preceramicznego naczynia były wytwarzane z kamienia, drewna, owoców (np.
==
Budowle megalityczne (Europie i Polsce. Początki megalityzmu na terenach Europy sięgają V tysiąclecia p. n. e. Stopniowy zanik idei obserwuje się około 2 tysiąclecia p. n. e. Czasem jednak budowle megalityczne funkcjonowały jeszcze w epoce brązu. Stonehenge straciło swe znaczenie kultowe około 1400 r p. n. e. Szczególnym typem budowli megalitycznej były megaksylony (gr. , mega = wielki; ksylon = drzewo), zbudowane wg podobnej idei, ale z innego materiału - z drewna i ziemi.