Jest nauką zajmującą się badaniem człowieka, rozwoju jego
i jego cywilizacji poprzez odkrywanie, dokumentację i analizę materialnych świadectw działalności ludzkiej, do których zaliczamy: architekturę, artefakty, biofakty, szczątki ludzkie oraz krajobraz zmieniony przez człowieka.
Górach Kantabryjskich w północnej Hiszpanii, w pobliżu Santillana del Mar. Odkryta w kultury magdaleńskiej.
Długość jaskini ok. 270 m, wysokość w niektórych odgałęzieniach i komorach: 1-2,6 m. W części głównej jaskini na stropie o pow. ponad 100 m2 odkryto sylwetki zwierząt. Kilkanaście żubrów (bizonów), jelenie, sarny, konie i koziorożce, oraz znaki geometryczne, malowane w trzech kolorach: czerwień czerń i fiolet.
Seria wydawnicza Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie (egzegezy biblijnej i patrystyki. W kilku tomach prezentowane były teksty pomocne w nauce języków biblijnych wraz z opracowaniami. Poszczególne publikacje należące do serii w różnych językach.
Linki zewnętrzne
[http://198. 62. 75. 1/www1/ofm/fpp/FPPmain. html Strona wydawnictwa Kustodii Ziemi Święte]
[http://198.
Apollo 11 Namibii, w górach paleolitu), dostarczyła wielu fragmentów skalnych, pochodzących ze stropu i ścian jaskini, z malowidłami sylwetowymi zwierząt. Najstarsze z tych malowideł pochodzą z warstw datowanych na ok. 28 000 lat temu, a najmłodsze na ok. 12 000 lat temu. Odkrycia te wskazują, że sztuka paleolityczna w Afryce jest prawie tak samo wczesna, jak na terenie Europy.
Zobacz też: Apollo 11 (astronautyka).
Jest nauką zajmującą się badaniem człowieka, rozwoju jego
i jego cywilizacji poprzez odkrywanie, dokumentację i analizę materialnych świadectw działalności ludzkiej, do których zaliczamy: architekturę, artefakty, biofakty, szczątki ludzkie oraz krajobraz zmieniony przez człowieka.
Jest odłamem archeologii jako nauki, który wyodrębniony został na podstawie wykorzystywanych metod badawczych i środowiska badawczego.
Do głównych stanowisk archeologii podwodnej zalicza się wszelkiego rodzaju zbiorniki wodne od jezior, źródeł i rzek, poprzez zatopione studnie, miasta, jaskiń, a nade wszystko morza i statków. Ze względu na duże zainteresowanie archeologów dwoma ostatnimi rodzajami zbiorników, archeologia podwodna często określana jest jako archeologia morska.
Polowań jak i do walki. Wprawdzie przyjęło się uważać, że właściwie rzucony bumerang wraca, ale nie jest to prawdą. Wracają przede wszystkim bumerangi ćwiczebne, bumerang-broń jest zbyt duży i ciężki by powrócić.
Dane techniczne
materiał: cios mamuta, drewno (czarna akacja, drzewo sandałowe, drzewo mangrowe, kazuaryna)
współczesne tworzywa (np. włókna węglowe)
rozpiętość ramion: do 75 cm
gramów waży najstarszy znany bumerang)
Najstarszy na świecie bumerang odkryto w Polsce, w jaskini przełomie Białki.
Stanowisko archeologiczne w stanie Missouri (USA), ok. 11 km od St. Louis. Olbrzymi kompleks mieszkalny (ponad 13 km kw. ), który powstał z niewielkiej rolniczej wioski założonej między 600 i 800 rokiem naszej ery. Na żyznych glebach zalewowych mieszkańcy osady uprawiali kukurydzę. .
Inkaskie miasto w Andach peruwiańskich, położone na wysokości 1850 m npm w regionie dżunglą i dostępne dla ludzi tylko z jednej strony. Według odkrywców, angielsko-amerykańskiej ekspedycji naukowej, Cota Coca jest osiedlem późnoinkaskim, założonym około roku 1532 w trakcie ucieczki przed hiszpańskimi konkwistadorami. Odkryto w nim kilkadziesiąt kamiennych budowli zgrupowanych wokół centralnego placu.
To broń, lub wyposażenie trwale uszkodzone przez czas. Termin używany głównie do przedmiotów wykopanych, lub znalezionych po latach np. na miejscu bitwy, lub wypadku.
Zobacz też: Archeologia.
Przedhistoryczna budowla megalityczna o charakterze grobowca. Składała się z głazów wkopanych pionowo w ziemię i wielkiego płaskiego bloku skalnego, który był na nich ułożony. Pierwotnie dolmen był przysypywany ziemią. Budowle te są charakterystyczne dla neolitu europejskiego.
Słowo jest pochodzenia celtyckiego. Choć dolmeny są charakterystyczne dla Europy (Japonii (dolmen kryty Afryki.
Morawach (Europie Środkowej. Wiek najstarszych odkrytych odkrytych tam obozowisk łowców mamutów szacuje się na 28 tysięcy lat.
Zobacz też: prehistoria, paleolit. .
(Dżamdat Nasr) to miasto w starożytnego miasta, które naukowcy najczęściej identyfikują jako Kidnun. Odkryto w nim ruiny dużej budowli na planie prostokąta (świątynia lub pałac) oraz pozostałości osiedla z okresu predynastycznego (poprzedzającego okres wczesnych dynastii sumeryjskich)
Nazwą Dżemdet Nasr określa się ostatnią fazę (około 3100–2900 p. n. e. ) epoki predynastycznej w Mezopotamii (wczesna epoka brązu).