ApterosNike Bezskrzydła. Maleńka świątynia Ateny zbudowana na Akropolu w latach 425 p.n.e. – 421 p.n.e. według projektu Kallikratesa. Jest to świątynia zbudowana na planie prostokąta o wymiarach 8,25 x 5,44 m jako amfiprostylos w porządku jońskim. Zadaszenia przedsionków umieszczonych po stronie wschodniej i zachodniej podparte są czterema monolitycznymi kolumnami. W celi umieszczony był posąg Ateny trzymającej w jednej ręce owoc granatu a w drugiej hełm. Ściany świątyni zdobił joński fryz o tematyce wojennej (sceny z bitwy pod Platejami i obserwujących te wydarzenia bogów olimpijskich). Świątynię z trzech stron otoczono (w 410 p.n.e. - 408 p.n.e.) balustradą ozdobioną fryzem z postaciami bogiń zwycięstwa Nike. Sceny zdobiące balustradę ukazują przygotowanie do złożenia ofiary z okazji zwycięstwa nad Persami i samo jej składanie. Najbardziej znana płaskorzeźba z tego fryzu nazywana jest Nike rozwiązująca sandał. Balustrada została ustawiona dla uczczenia zwycięstwa Alkibiadesa w bitwie pod Kyzikos.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.