Apple Computer - firma komputerowa założona 1 kwietnia 1976 roku przez Steve'a Jobsa i Steve'a Wozniaka w Cupertino w Kalifornii. W roku powstania jeden z pierwszych na świecie producentów komputerów osobistych.
Obecnie notowana na giełdzie NASDAQ (kod AAPL), w 2004 roku zatrudniała 13.426 pracowników.

Historia firmy

Pierwszym produktem był Apple I - komputer do samodzielnego złożenia. Sukcesem okazał się rok później Apple II, nie powtórzonym przez dalsze odsłony ani debiutującą w styczniu 1983 serię Lisa - pierwszy na świecie komputer z GUI. Nowe komputery mimo zaawansowania technologicznego nie zdobyły wielu nabywcow z uwagi na wysoką cenę.
W 1984 debiutuje Macintosh - pierwszy masowo sprzedawany komputer z GUI, odnosząc komercyjny sukces. W 1991 Apple wypuszcza pierwszą generację PowerBooków, a w 1993 Newtona - pierwowzór późniejszych palmtopów. Apple jest dużą firmą o zasięgu globalnym, która zajmuje się przede wszystkim produkcją sprzętu komputerowego i oprogramowania. Od 2001 komputery Apple sprzedawane sa z systemem operacyjnym Mac OS X opartym na obiektowo zorientowanym systemie operacyjnym NeXTSTEP bazującym na mikrojądrze Mach i BSD Unix.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.