Antykoncepcja – zbiór technik zapobiegających niezaplanowanemu poczęciu dziecka w trakcie stosunku płciowego.
Skuteczność metod antykoncepcyjnych określa się w medycynie za pomocą wskaźnika Pearla. Wskaźnik ten określa statystycznie jaki procent kobiet zajdzie w ciążę przy właściwym stosowaniu danej metody przez rok. Wskaźnik 100 oznacza, że metoda jest zupełnie nieskuteczna, zaś wskaźnik 0, że jest absolutnie skuteczna. Jedyną skuteczną metodą antykoncepcji jest abstynencja seksualna. Nawet sterylizacja nie daje 100% pewności, choć jej wskaźnik Pearla wynosi 0,04.
Metody antykoncepcyjne dzielą się na: naturalne, mechaniczne, chemiczne, hormonalne, wkładki domaciczne oraz pełną sterylizację.
Metody naturalne (nie będące sensu stricto metodami antykoncepcyjnymi) polegają na obserwacji ciała kobiety i ustalaniu faz płodności, tj. dni płodnych i niepłodnych. Do zbliżeń dochodzi w okresie niepłodnym. Dzielą się na metody jednoobjawowe (przy wyznaczaniu fazy płodnej bierzemy pod uwagę tylko jeden parametr, np. temperaturę) i wieloobjawowe.
Metody jednoobjawowe:
  • metoda termiczna ścisła
  • metoda owulacji (Billingsa)
Metody wieloobjawowe:
  • metoda termiczna poszerzona
  • metody objawowo-termiczne
  • metoda podwójnego sprawdzenia tzw. angielska
Metody zarzucone
  • kalendarzyk małżeński
Skuteczność ściśle zależy od sumienności i regularności obserwacji, oraz wyszkolenia pary. Metod tych nie można zaliczyć do metod antykoncepcyjnych, ponieważ ich celem nie jest niedopuszczenie do zapłodnienia.
Metody mechaniczne polegają na mechanicznym blokowaniu możliwości wniknięcia spermy do macicy za pomocą błon gumowych lub gąbki. Do metod tych zalicza się prezerwatywa, kapturek dopochwowy, gąbka dopochwowa i błona dopochwowa (diafragma). Poważną wadą metod mechanicznych jest konieczność „zainstalowania” ich bezpośrednio przed, albo nawet w trakcie stosunku, co odbiera mu sporo naturalnego uroku. Ich skuteczność również pozostawia sporo do życzenia. Ich zaletą jest natomiast możlwiość natychmiastowego użycia bez wstępnych skomplikowanych zabiegów i nie wymagają one konsultacji z lekarzem oraz to, że przy okazji zmniejszają one ryzyko zakażenia niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Żeby uzyskać lepszą skuteczność, można łączyć metody mechaniczne z chemicznymi, tak jak w przypadku prezerwatyw ze środkiem plemnikobójczym.
Metody chemiczne polegają na stosowaniu preparatów, które unieszkodliwiają plemniki lub powodują, że zapłodnione jajo nie może się rozwijać w macicy (jest to środek wczesnoporonny). Środki te stosuje się również bezpośrednio przed stosunkiem, wprowadzając do pochwy dany środek chemiczny w postaci żelu, globulek lub maści. Metody chemiczne są znacznie skuteczniejsze od metod mechanicznych, jednak wiążą się z ryzykiem uczuleń i zakażeń. Metody chemiczne są też często łączone z metodam mechanicznymi.
Metody hormonalne polegają na stosowaniu środków hormonalnych, które blokują wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za owulację, blokując wytwarzanie jajeczek przez kobietę. Obecnie nie istnieją skuteczne środki hormonalne blokujące wytwarzanie plemników przez mężczyzn. Metody hormonalne są bardzo skuteczne, powodują jednak rozmaite skutki uboczne, gdyż bardzo głęboko ingerują w system hormonalny kobiety. Tradycyjne metody hormonalne wymagają od kobiet systematycznego łykania tabletek, a niesystematyczność znacznie obniża ich skuteczność, obecnie jednak coraz bardziej rozwijają się metody polegające na wszczepianiu implantów, które same stale wydzielają do organizmu odpowiednie dawki środka.
Wkładka domaciczna zwana też spiralą to zwinięty drucik ze specjalnego stopu miedzi, który umieszcza się w macicy. Powoduje on lekki stan zapalny, który powoduje, że w macicy jest obecna stale duża liczba leukocytów, które zabijają plemniki i komórki jajowe, a także czasami już zapłodnione jajeczko (działanie wczesnoporonne). Powodują one też zmianę składu śluzu w macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w jej ściance. Wkładki domaciczne są bardzo skutecznym i względnie wygodnym środkiem, powodują one jednak obfitsze miesiączkowanie i zwiększają ryzyko raka macicy. Poza opisanym stanem, zapalenie błony śluzowej uniemożliwia również zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w ściance macicy, powodując poronienie.
Sterylizacja polega u kobiety na wycięciu jajników lub podwiązaniu jajowodów, a u mężczyzn na podwiązaniu nasieniowodów. Sterylizacja jest najskuteczniejszą metodą antykoncepcyjną, jednak jest ona nieodwracalna - tzn. po jej zastosowaniu już nigdy nie może dojść do zapłodnienia. Aczkolwiek dokonywano już operacji ponownego połączenia podwiązanych nasieniowodów. W Polsce nielegalna.
Antykoncepcja jest przez pewne środowiska religijne uważana za zagadnienie moralnie kontrowersyjne. W większości krajów na świecie jest legalna (oprócz niektórych państw arabskich i Korei Północnej), ale część metod antykoncepcyjnych jest potępiana przez wiele religii. Np. kościół katolicki popiera tylko naturalne metody planowania rodziny (potocznie naturalne metody antykoncepcji) a wszelkie inne odrzuca jako sprzeczne z katolicką koncepcją osoby i płciowości ludzkiej.
Napisane na podstawie: http://www.antykoncepcja.pl/

Link zewnętrzny

Szczegółowe informacje dotyczące metod naturalnych
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.