Antoni Macierewicz - (urodzony 3 sierpnia 1948 w Warszawie), polski polityk, poseł na Sejm RP IV kadencji, członek klubu parlamentarnego Ruchu Katolicko-Narodowego. Był także posłem I i III kadencji. W ostatnich wyborach do Sejmu RP kandydował i został wybrany z ramienia Ligi Polskich Rodzin.
Absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Brał udział w wystąpieniach studenckich w Marcu 1968, aresztowany. W 1976 protestował przeciwko represjonowaniu robotników, jeden z założycieli Komitetu Obrony Robotników. Współzałożyciel i redaktor naczelny podziemnego miesięcznika "Głos". Po wprowadzeniu stanu wojennego w strukturach podziemnych, członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.
Był działaczem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. W rządzie Jana Olszewskiego w 1991-1992 pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych. Wykonując uchwałę sejmową doprowadził do ogłoszenia tzw. listy Macierewicza, zawierającej informacje o domniemanej współpracy znanych polityków (m.in. ówczesnego prezydenta i marszałka Sejmu) ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. Wywołało to poważny kryzys polityczny i przyspieszyło upadek rządu. Od 1996 r wiceprzewodniczący Rady Naczelnej Ruchu Odbudowy Polski. Po rozłamie w tej partii został prezesem partii Ruch Katolicko-Narodowy. Poseł na Sejm w latach 1991-1993 i od 1997 roku.
Jest członkiem sejmowej komisji śledczej ds. prywatyzacji PKN Orlen.
Stan cywilny: żonaty.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.