Anthony Gergiannakis (2 marca 1935 we wsi Avgeniki na Krecie - 25 grudnia 2004 w Sacramento), grecki duchowny prawosławny, pierwszy biskup prawosławnej diecezji San Francisco, następnie metropolita San Francisco.
Studiował w szkole teologicznej Halki, we wrześniu 1960 został wyświęcony na kapłana. Wyjechał do pracy kościelnej do USA, gdzie jednocześnie uzupełniał wykształcenie na Uniwersytecie Yale oraz uniwersytecie w Chicago i uniwersytecie stanowym Wisconsin. Był duszpasterzem i propagatorem kultury i historii Rosji w wielu parafiach prawosławnych w USA.
W 1979 został biskupem nowo powołanej diecezji San Francisco. Zyskał przydomek "biskupa-budowniczego", kreował ponad 20 nowych parafii i świątyń prawosławnych. Brał aktywny udział w życiu hierarchii kościelnej, w 1997 po podniesieniu San Francisco do rangii metropolii został pierwszym metropolitą. Był współtwórcą m.in. Instytutu Badań Prawosławnych im. Patriarchy Athenagorasa, zainicjował festiwal ludowych tańców rosyjskich.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.