Anna_Frank -
Anna Frank (ur. 12 czerwca 1929 we Frankfurcie nad Menem, zm. luty/marzec 1945 w Bergen-Belsen), żydowska dziewczyna, autorka pamiętnika, zmarła w obozie koncentracyjnym po kilkuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie.
Po przejęciu władzy w Niemczech przez Hitlera przeniosła się wraz z rodziną do Amsterdamu. Prześladowania Żydów dotarły również do Holandii wraz z napaścią Niemiec na ten kraj w maju 1940. Anna i jej starsza siostra Margot Betti musiały przerwać naukę w szkole powszechnej i przenieść się do liceum żydowskiego. W lipcu 1942 rodzina została zagrożona wywiezieniem do obozu koncentracyjnego; ojciec rodziny Otto Frank zorganizował wówczas z pomocą pracowników swojej firmy kryjówkę w dawnej narzędziowni. Frankowie mieszkali tam od 8 lipca 1942 do 4 sierpnia 1944.
Krótko wcześniej Anna otrzymała na 13. urodziny album, w którym rozpoczęła pisanie dziennika; żyjąc w ukryciu, w bardzo ciężkich warunkach, zawarła w nim i opisała wszystko co ją otaczało. Pomimo swojego młodego wieku, przemyślenia i poglądy zawarte w dzienniku ukazują bardzo wrażliwą wchodzącą dopiero w życie dziewczynkę. Obserwuje ona cały otaczający ją świat zamknięty w niewielkim budynku - pracowni ojca. Często oddaje się marzeniom, wspomina beztroskie lata lata wczesnego dzieciństwa, nigdy nie traci nadziei na poprawę sytuacji. Pomimo strasznych wydarzeń jakie codziennie dotykały małą Annę, z jej dziennika nie bije pesymizm. Dziewczynka opisuje m.in. drobne sprzeczki między mieszkańcami kryjówki, codzienne smutki i radości oraz pojawiające się w niej samej pierwsze oznaki zainteresowania chłopcami.
Tragizm pamiętników Anny Frank podkreśla także tragiczny koniec historii młodej dziewczyny. 4 sierpnia 1944, po zadenuncjowaniu kryjówki Franków przez holenderskiego donosiciela, cała rodzina została przewieziona do obozu koncentracyjnego. W obozie zginęła najpierw matka, potem siostra. Anna Frank zmarła na tyfus w lutym lub marcu 1945, krótko przed wyzwoleniem obozu Bergen-Belsen przez Brytyjczyków. Śmierć w obozie poniosło także kilka osób pomagających rodzinie w Amsterdamie.
Obóz przeżył ojciec. Pamiętnik Anny, przechowany przez Holenderkę Miep Gies, jedną z osób zaangażowanych w pomoc rodzinie Franków, został opublikowany po raz pierwszy przez Otto Franka w 1947. W kolejnych latach historię Anny przetłumaczono na 30 języków oraz przenoszono na ekran. Dom, w którym Frankowie ukrywali się przez dwa lata, zamieniono na muzeum.
Rodzina Franków:
  • ojciec, Otto Frank (ur. 12 maja 1889, zm. 19 sierpnia 1980)
  • matka, Edith Frank z domu Holländer (ur. 16 stycznia 1900, zm. 16 stycznia 1945)
  • starsza córka, Margot Betti Frank (ur. 16 lutego 1926, zm. w marcu 1945)
  • młodsza córka, Anna Frank
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.