Anita Błochowiak (ur. 7 listopada 1973 w Pabianicach), działaczka socjaldemokratyczna.
Ukończyła Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1998 roku pracowała na stanowisku Kierownika ds. Marketingu w łódzkiej firmie z branży włókienniczej (Ortal), następnie w branży farmaceutycznej (Aflopa SA). W latach 1999-2001 była wiceprezesem Zarządu Ekologicznego Towarzystwa Leasingowego Eko-Pomoc S.A. - spółki-córki łódzkiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
Była założycielem i przewodniczącą lokalnego koła Frakcji Młodych SdRP. W wieku 25 lat została radną, a dwa lata później wiceprzewodniczą Rady Miasta Pabianic. W 2001 wybrana do Sejmu z listy SLD (okręg wyborczy: Sieradz, 11 098 głosów).
Na podstawie uchwały Sejmu z 28 lutego 2003 roku zastąpiła Ryszarda Kalisza na stanowisku członka Sejmowej Komisji Śledczej badającej tzw. aferę Rywina. 5 kwietnia 2004 roku sejmowa komisja śledcza uchwaliła (głosami przedstawicieli SLD, Samoobrony i 1 niezrzeszonego) przygotowany przez nią raport, stwierdzający, że nie było żadnej "grupy trzymającej władzę", zaś Lew Rywin działał sam. Raport został odrzucony przez Sejm, który przyjął raport posła Zbigniewa Ziobro.
W czasie działań komisji zasłynęła pytaniami o "pionowe korytarze" w siedzibie Agory, "ciągi toalet" oraz stwierdzeniami o czerwonych skarpetkach noszonych przez "pedałów".
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.