Animizm (łac. anima - dusza) to zespół wierzeń występujący w religiach archaicznych bądź tradycyjnych zakładający podział świata namacalnego i duchowego, rozłączność duszy z ciałem, jak i przaypisujący duszę (często ducha zmarłych przodków ludzkich) roślinom, zwierzętom i żywiołom.
Wedle tych koncepcji dusza człowieka po śmierci przedostaje się do zaświatów, pełnych innych duszy oraz rozmiatych duchów. Duchy te mają wpływ na życie ludzi i bywają im przychylne lub nieprzychylne. Obecność idei animistycznych występował w bardzo wielu pierwszych religiach człowieka. Prawie nierozłącznym elementem wierzeń animistycznych jest obecność ludzi-ekstatyków, mających również wpływ w świecie duchów, równoważących więc wzajemne stosunki między światem a zaświatami.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.