Anglia -

Anglia to kraina geograficzno-historyczna w Wielkiej Brytanii. Często w języku potocznym utożsamiana ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
 • Główna rzeka: Tamiza
 • Patron: św. Jerzy

Położenie

Anglia obejmuje południowo-wschodnią część wyspy Wielkiej Brytanii. Od północy graniczy ze Szkocją a od zachodu z Walią. Od kontynentalnej części Europy oddzielona jest Kanałem La Manche i Morzem Północnym.

Ustrój

Anglia, w odróżnieniu od innych krajów Wielkiej Brytanii, nie posiada własnego parlamentu i pozostaje pod jurysdykcją parlamentu brytyjskiego. W ten sposób deputowani pochodzący spoza Anglii mogą mieć wpływ na wewnętrzne sprawy tego kraju. Anglia dzieli się na 9 jednostek administracyjnych (regionów). Poza Londynem, który posiada wybieralnego burmistrza (Mayor) i zgromadzenie (London Assembly), regiony nie posiadają władz wybieranych w wyborach bezpośrednich.
Regiony Anglii:
Anglia -
 1. London
 2. South East
 3. South West
 4. West Midlands
 5. North West
 6. North East
 7. Yorkshire and the Humber
 8. East Midlands
 9. East of England

Niższy stopień administracji tworzą dystrykty i hrabstwa.

Historia


Największe miasta

Lista największych miast Anglii, które mają powyżej 200 tys. mieszkańców (dane na 2001 rok):
Anglia -

Religia

Anglia -
ostatnia królowa Anglii
Dane podawane w ilości mieszkańców
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.