Andrzej Spychalski (ur. 1948 w Kaliszu), polski działacz polityczny, senator RP V kadencji (od 2001), przewodniczący Unii Pracy od maja 2005.
Kształcił się w Technikum Samochodowym im. Stanisława Staszica, później ukończył również studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (1979). Pracował w przemyśle lotniczym, a od 1970 w aparacie organizacyjnym Związku Młodzieży Socjalistycznej, Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, wreszcie PZPR (był członkiem partii w latach 1967-1990). Kierował Wydziałem Kultury, Nauki i Oświaty w Komitecie Wojewódzkim PZPR w Kaliszu, brał udział w pracach komitetów powiatowego, miejskiego i wojewódzkiego PZPR. Od września 1988 pracownik spółek prywatnych, w tym własnych Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "Impet" (dystrybucja odzieży i obuwia) i Firmy Handlowej "Duet" (dystrybucja części do samochodów osobowych i ciężarowych).
W latach 1979-1987 był prezydentem miasta Kalisza.
W III RP działacz Unii Pracy, był m.in. wiceprzewodniczącym Wielkopolskiej Rady Okręgowej w Poznaniu i sekretarzem generalnym partii. W maju 2005 został wybrany przewodniczącym Unii Pracy po rezygnacji Izabeli Jarugi-Nowackiej. Pełnił funkcje w samorządzie kaliskim (m.in. wiceprzewodniczącego Rady Miasta i Powiatu), od 2001 jest senatorem RP z Kalisza, wybranym z ramienia koalicji SLD-UP.


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.