Andrzej Bratkowski - doktor nauk technicznych (budownictwo), polityk, działacz społeczny, publicysta. Ur. 10 listopada 1936 r. w Warszawie.
W latach powojennych - wychowanek Państwowego Zakładu Wychowawczo-Naukowego w Krzeszowicach k/Krakowa. Studia inżynierskie i magisterskie w latach 1953-58 oraz doktorat nauk technicznych (1977) na wydziale budownictwa lądowego Politechniki Krakowskiej.
Pracował bezpośrednio w wykonawstwie budowlanym (1959-1966) na stanowiskach inżynierskich - od majstra do kierownika i naczelnego inżyniera budowy wielkich przedsięwzięć budownictwa przemysłowego (Turów - Puławy - Police).
Główny projektant organizacji budowy wielu zakładów przemysłowych (Zakłady Azotowe Włocławek i in.) i użyteczności publicznej (np. Centrum Zdrowia Dziecka). Adiunkt i kierownik zakładu w instytucie badawczym (ORGBUD 1977-1986). Dyrektor biur projektowo-badawczych budownictwa przemysłowego (SYSTEM 1972-76, BISTYP 1986-90).
Sekretarz generalny i wiceprzewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (1984-1988).
Poseł na Sejm RP (1989-1991).
Minister gospodarki przestrzennej i budownictwa w gabinecie Hanny Suchockiej (1992-1993).
Współzałożyciel Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW (1992).
Członek Akademii Inżynierskiej w Polsce (1994).
Doradzał i działał społecznie w radach programowych kilku fundacji (SOS Jacka Kuronia i inne).
Pełnił obowiązki w radach nadzorczych organizacji gospodarczych (m.in. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa) i w samorządzie zawodowym inżynierów budownictwa (wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa); członek Rady Naukowej Instytutu Techniki Budowlanej, Rady Zamówień Publicznych.
Autor, wspólnie z bratem Stefanem, książki roku '70 "Gra o jutro" (Państwowy Instytut Wydawniczy); współautor raportu "O nowy ład budowlany '81"; autor wielu artykułów i prac naukowych z dziedziny organizacji, ekonomiki i zarządzania w budownictwie i mieszkalnictwie, w tym m.in. rozprawy "Zasady zachowania struktury organizacyjnej budownictwa" (wyd. Politechnika Krakowska 1990).
Wiceminister infrastruktury w rządzie Marka Belki.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.