Andrzej Brachmański (ur. 10 czerwca 1958 w Wolsztynie), polityk polski, dziennikarz, poseł na Sejm z ramienia SLD, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Marka Belki.
W 1982 ukończył Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował jako dziennikarz w "Gazecie Lubuskiej", był publicystą politycznym oraz szefem działu terenowego. W 1993 został po raz pierwszy posłem z ramienia SLD (ponownie wybierany w 1997 i 2001); pracował m.in. w sejmowych komisjach Administracji i Spraw Wewnętrznych, ds. Służb Specjalnych oraz Obrony Narodowej. W lutym 2004 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Odwołany 25 maja 2005 roku.
Wieloletni instuktor harcerski, harcmistrz.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.