Andrea del Verrocchio (pełne imię Andrea di Michele di Francesco de' Cioni), żyjący w latach ok. 1435 - 1488 włoski rzeźbiarz i malarz renesansowy, urodzony we Florencji. Pochodził z rodziny złotników, sam słynie najbardziej z twórczości w brązie. Był nauczycielem jednego z największych humanistów odrodzenia, Leonardo da Vinci. Młody Leonardo jest autorem m. in. postaci anioła w obrazie Verrocchia Chrzest Chrystusa (1473-75, Galleria degli Uffizi we Florencji).
Znanym dziełem rzeźbiarskim Verrocchia jest grupa Chrystus i Niewierny Tomasz (1467-1483), z fasady florenckiego kościoła Orsanmichele. Stworzył również model pomnika konnego kondotiera weneckiego Bartolomeo Colleoniego, odlanego po jego śmierci przez Alessandra Leopardiego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.