Andaluzja (hiszp. Andalucia, z arab. Al-Andalus, pierwotnie od germańskiego plemienia Wandalów) - pierwsza pod względem liczby ludności (7.478.432, 17,9% ogółu mieszkańców na rok 2003), druga pod względem obszaru (87 268 km², 17,2% całości terytorium) wspólnota autonomiczna Hiszpanii, obejmująca większą część regionu historycznego o tej samej nazwie. W jej skład wchodzi osiem prowincji: Almeria, Grenada, Huelva, Jaèn, Cádiz, Kordowa hiszp. Cordoba, Málaga, Sewilla hiszp.Sevilla.
Stolicą Andaluzji jest Sevilla.


Andaluzja na mapie Hiszpanii:
Andaluzja -


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.