Anarchoindywidualizm jest odłamem anarchizmu. W przeciwieństwie do innych odłamów (np. anarchosyndykalizmu), anarchoindywidualizm nie jest propozycją systemu społecznego, ani ekonomicznego, ale koncepcją filozoficzną. Idea anarchoindywidualizmu (lub, jak wolą niektórzy, anarchoegoizmu) została wyłożona w książce Maxa Stirnera "Jedyny i jego własność".
Podstawowe założenie to to, że każda jednostka jest (czy raczej ma szanse być) Jedynym. Istotą będącą ponad (wolną od) zarówno świata materii, jak i ducha. Jedyny nie podlega żadnym prawom i normom, poza tymi jakie sam wybiera. Jeżeli decyduje się np. na poświęcenie, pomoc innym itp. robi to de facto dla własnej egoistycznej satysfakcji.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.