Ananda Kentish Coomaraswamy (1877-1947), profesor.

Był synem tamilskiego szlachcica sir Mutu Coomaraswamy i Angielki. W młodości absolwent London University, zaangażowany jednak w obronę tradycyjnej kultury cejlońskiej przed westernizacją; współzałożyciel Ceylon Social Reform Society i bliski współpracownik organizacji niepodległościowych w Indiach, które były wtedy kolonią brytyjską. W późniejszym okresie przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie wykładał na Harvard University oraz był kuratorem Boston Museum of Fine Arts.

Jest uważany za jednego z najwybitniejszych XX-wiecznych myślicieli hinduskich i pozostaje jednym z głównych twórców koncepcji tradycjonalizmu integralnego.

Synem prof. Ananda Coomaraswamy jest ks. dr Rama Coomaraswamy, jeden z twórców sedewakantyzmu.


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.